ABC pomocy

Zasady udzielania pomocy medycznej, działalność służb ratunkowych

ABC pomocy

Nieprzeczytany postprzez Fun » 04 mar 2011, 16:23

Udzielanie pierwszej pomocy jest moim zdaniem umiejętnością dość trudną,a to za sprawą wysokiej odpowiedzialności jaka na nas spoczywa w momencie jej udzielania,dlatego warto jest się zapoznać z podstawowymi zasadami jakie panują w tej stresującej chwili i dla poszkodowanego i dla udzielającego pomocy.

Bardzo ważne jest w chwili tuż po wypadku na stoku zachowanie spokoju,co również się udzieli poszkodowanemu,on przecież jest w stresie. Trzeba zrobić wszystko by napięcie jakie panuje było w miarę szybko rozładowane dla uspokojenia poszkodowanego narciarza.

Co jest najważniejsze w pierwszej fazie pomocy? W miarę możliwość zdiagnozowanie urazu poszkodowanego.Zapytajmy się co mu dolega,co go boli,choć nieraz jest to trudne,ponieważ jest tak wysoki stopień szoku że często nie czujemy urazu np.gdzie nas boli.Ocena sytuacji jest jednak konieczna,choćby dlatego żeby nie potrzebnie nie ingerować w pozycję np.uraz kręgosłupa do momentu przyjazdu specjalistycznej pomocy medycznej.

Istotnym elementem pomocy jest kontrola reakcji poszkodowanego, należy się spytać co się stało.Podstawa to czy jest przytomny i jest w stanie odpowiadać na proste pytania.
Sprawdż czy poszkodowany oddycha i czy jest wyczuwalny puls serca.

W przypadku gdy jesteś z innymi znajomymi czy świadkami zdarzenia,poproś żeby wezwano pomoc medyczną określając miejsce i w miarę możliwości stan zdrowia poszkodowanego.Ważne! Poczekaj na przybycie grupy ratunkowej i nie zostawiaj poszkodowanego samego w miejscu zdarzenia,istotą tego jest kwestia psychologiczna jak i pomoc w opisaniu całej sytuacji.

Naturalnie opisane tu zachowania osoby,która pomaga wymaga bardzo dużo spokoju i opanowania stresu w swoim zachowaniu i osoby poszkodowanej,ale warto krzewić takie zachowania na stoku bo nie wiadomo kiedy my będziemy w potrzebie i taka pomoc może nam uratować zdrowie a może i życie.
Jak myślisz tak żyjesz....Dekalog FIS
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl
Fun

Fanatyk

Obrazki: 0
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 768 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy
Imię: Paweł
GG: 26362164
Narty: różne
Ulubiony stok: Tam gdzie biało...
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0
Dni na nartach 2014/2015: 0

Reklama

Re: ABC pomocy

Nieprzeczytany postprzez narciarz70 » 04 mar 2011, 22:38

Myślę, że świadek wypadku może ocenić stan poszkodowanego tzw. badaniem systemowym. Osobiście raz je zastosowałem na stoku. Polega ono na sprawdzeniu, czy ofiara wypadku nie doznała krwotoków wewnętrznych, urazów kończyn. Sprawdzamy od głowy po nogi. Butów nie ściągamy, bo jeśli coś stało się ze stopą, to buty stanowią bardzo dobre usztywnienie. :)
narciarz70

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Imię: Stanisław
Narty: Fisher ;)

Nieprzeczytany postprzez Fun » 05 mar 2011, 10:19

ciekawa technika i w połączeniu z rozwiązaniami przeze mnie opisanymi daje bardzo konkretną pomoc.
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl
Fun

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez Cleo » 05 mar 2011, 17:38

Najważniejszą rzeczą to oczywiście zareagować .Pamiętam, jak rypnęłam na Białce na początku swej edukacji i gruchnęło mi w obu kolanach .Byłam święcie przekonana, że mam obie nogi połamane.Podjechał do mnie facet z pytaniem ,czy może pomóc , może narty zabrać na dół .Ja zielona ze strachu ,że połamana jestem ,nawet bałam się podnieść.podziękowałam mu mówiąc, że na pewno mąż po mnie przyjdzie zaraz.
Ostatnim razem, jak byliśmy w Białce przypomniała mi się moja historia ,wchodząc do córki babeczka leży z boku stoku ,narty rozrzucone kijki też.pytam jej,czy pomóc jakoś ,a ta ze łzami w oczach ...''.boże, co mnie podkusiło na taki stromy stok wjechać ,jak ja teraz zejdę? ''....Wzięłam jej nartki i ją pod rękę pomogłam zejść do płaskiego miejsca , a dalej już sama pojechała. Reagujmy ,to i nam kiedyś pomogą.
Cleo

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 57 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Nieprzeczytany postprzez narciarz70 » 06 mar 2011, 20:43

Nie wyobrażam sobie bym nie zatrzymał się obok poszkodowanej osoby i chociaz nie spytał co się stało...
narciarz70

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez Yankes » 06 mar 2011, 20:46

miałem kilka takich sytuacji,gdzie ludzie łapali niezłe wywrotki i nikt sobie z tego nie robił,jechał dalej i już.Kiedyś pomogłem pozbierać sprzęt kobiecie po upadku to widziałem w jej oczach powiedziałbym bardziej strach niz gest podziękowania,także różnie z tym bywa ;)
Co dwie deski to nie jedna:)
Yankes

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 186 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy
Imię: Mirek
Narty: K2 Apache,Salomon Crossmax W12
Ulubiony stok: W kolorze czerwono-czarnym

Nieprzeczytany postprzez ReZo » 07 mar 2011, 15:50

Ja dość często, gdy widzę osobe, która się przewróci to jej pomagam podając po prostu zgubioną narte, kijek lub co innego. Pytam się czy wszystko ok, a na końcu słyszę "dzięki" albo "danke" :D Pamiętajmy, że sami czasem wymagamy pomocy i udzielajmy ją innym.
ReZo

50

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Imię: Sergiusz
Narty: Rossignol Radical 9 WC SL
Dni na nartach 2012/2013: 4

Nieprzeczytany postprzez narciarz70 » 08 mar 2011, 20:36

Przypomniało mi się jak kiedys pomogłem wstać Panu z "wyższych sfer". Owy Pan oznajmił mi, że nie potrzebował pomocy i poradziłby sobie sam. Zero wdzięcznosci, a na twarzy czysta butność. Wybuchłem śmiechem mu prosto w twarz. :D
narciarz70

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez Fun » 08 mar 2011, 21:33

Bywa tak bardzo często...ludzie nie mogą się przyznać do swoich słabszych momentów w życiu...i na stoku i wszędzie gdzie indziej...smutne to jest,ale mimo wszystko uważam że pomoc trzeba nieść w miarę naszych możliwości i umiejętności bo jeden podziękuje inny nie...ale pomoc to zawsze pomoc :)
Fun

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez Quadro » 15 mar 2011, 19:40

narciarz70 napisał(a):Przypomniało mi się jak kiedys pomogłem wstać Panu z "wyższych sfer". Owy Pan oznajmił mi, że nie potrzebował pomocy i poradziłby sobie sam. Zero wdzięcznosci, a na twarzy czysta butność. Wybuchłem śmiechem mu prosto w twarz. :D

ja bym do tego tak nie podchodził,w miarę możliwości pomóc i już a jak gościu się boczy to jego sprawa,ja robię co mi sumienie podpowiada.
Obrazek
Quadro

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 216 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy
Imię: Piotr
Narty: Fischer SC
Ulubiony stok: Wierchomla