Serwis nart maszynowy czy ręczny

Smarowanie, ostrzenie, regeneracja, konserwacja, narzędzia

Nieprzeczytany postprzez van » 29 sie 2011, 14:26

Czy preferujecie serwis nart maszynowy czy ręczny, uściślijmy to do ostrzenia i smarowania nart, bo chyba nikt nie struga-szlifuje ślizgu ręcznie :) tylko maszynowo. Proszę o swoje opinie jak w temacie i możliwie uzasadnienie.
van

Fanatyk

Obrazki: 9
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 586 razy
Otrzymał podziękowań: 399 razy
Imię: Jacek
Narty: plastikowo-drewniane
Ulubiony stok: SkiArena Szrenica i wszystkie na których mogę pojeździć
Dni na nartach 2012/2013: 31
Dni na nartach 2013/2014: 19
Dni na nartach 2014/2015: 6

Reklama

Re: Serwis nart maszynowy czy ręczny

Nieprzeczytany postprzez mitek » 30 sie 2011, 10:18

Cześć
Myślę, że pytanie jest troche źle postawione. Preferencja dobrze wykonanego serwisu recznego nad mechanicznym jest oczywista. Ważne żeby oba serwisy były wykonane przez dobrego specjaliste.
Serwis mechaniczny stosujemy przy noramlnym turystycznym uzytkowaniu nart dwa max trzy razy w roku. Reczne ostrzenie i samrowanie nart wykonujemy - jeżeli chcemy miec naprawdę dobrze przygotowany sprzęt praktycznie codziennie w większym lub mniejszym zakresie i wykonujemy go zazwyczja samemu - gdy oczywiście umiemy to robić. Gdy nie oddajemy narty do specjalisty i on ocenia stopień ich zuzycia i niezbedne działania.
Pozdrawiam serdecznie

Za ten post autor mitek otrzymał podziękowanie od
Fun
mitek

Ekspert

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy
Imię: Mirosław
Narty: rózne
Ulubiony stok: ??
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0
Dni na nartach 2014/2015: 0

Nieprzeczytany postprzez van » 31 sie 2011, 18:53

mitek napisał(a):Cześć
Myślę, że pytanie jest troche źle postawione. Preferencja dobrze wykonanego serwisu recznego nad mechanicznym jest oczywista.

Cześć

Mitku w wyrażeniu "preferencja" chodziło mi o to czy jak udajecie się do serwisu obojętnie czy przystokowego czy w miejscu zamieszkania, prosicie serwisanta by traktował wasz sprzęt narciarski maszynowo czy ręcznie, lub być może niektórym jest to obojętne (znam niemałe grono takich jak im się zapytasz jak jest serwisowany ich sprzęt, to po prostu nie wiedzą ?? , nie mówiąć już o kątach, po prostu oddają, odbierają i tyle)

Pozdrawiam
van

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez Fun » 31 sie 2011, 21:07

No tak jakby tego nie nazwać to jest w przypadku tych dwóch technik nieraz spory dylemat...bo jeśli się ktoś bardzo mało zna na temacie i totalnie rekreacyjnym narciarzem-czytaj rekreacyjny w rozumieniu jeden wyjazd na tydzień w sezonie co stanowi ok 95% populacji narciarskiej to technika naostrzenia krawędzi narty jest dla niego zupełnie nie istotna....

Przynosi narty do serwisu i mówi...Proszę o smarowanie i ostrzenie bo jadę za tydzień na ferie do Białki :lol: ....a serwisant mu na to jeśli do Białki to szkoda kasy na ostrzenie,lepiej to wydać w barku :yahoo...byłem świadkiem takiej rozmowy,oczywiście wszyscy się pośmiali i narty Pan zostawił w serwisie a serwisant je oczywiście przyjął i swoją robotę wykonał wzorowo...bo jest to serwis na ul.Ogrodowej :) ...kto wie to wie o czym piszę.

Jest to trochę homoreska,ale autentyczna sytuacja gdzie statystyczny polski narciarz rekreacyjny nie ma zielonego pojęcia czy maszynowy czy ręczny wybrać wariant...na szczęście p.Andrzej Krawczak sam decyduje za klienta często jaką technikę zastosować ze względu na stan krawędzi lub styl jazdy narciarza (przed robotą robi wywiad)...i tak oto tym sposobem nie wrzuca bezmyślnie na maszynę nartę,która już jest nieco zniszczona tylko raczej próbuje ją "ratować" często bez wiedzy ale z pożytkiem dla klienta oddającego swój sprzęt....
Polecam ten serwis

Jak to u mnie wygląda?...to zależy ile mam wyjazdów i tak na każdy tygodniowy wyjazd robię w serwisie ostrzenie ręczne i smarowanie na gorąco,przyznaje że muszę sobię kupić ręczną ostrzałkę,aby poprawić krawędż na miejscu...smaruje na wyjeżdzie codziennie wieczorem narty na zimno....wiem na zimno to jest nic w porównaniu do gorącego smarowania,ale zawsze lepiej niż nic ;)

Po powrocie udaję się do serwisu i robię nartę na następny wyjazd i tu w zależności ile zaliczyłem kamoli na trasie...robię ślizg i znów na gorąco smarowanie i krawędż....średnio ostrzę narty ok 3-4 razy w sezonie oczywiście ręcznie...bo wychodzę z prostego założenia...po mnie też ktoś chciałby te narty naostrzyć...a po serwisie maszynowym to już nieraz pod koniec pierwszego sezonu żywota narty jest krawędż minimalna...bo maszynę trzeba umieć ustawić i się znać bo tak to można zjechać ślizg z krawędzią na listek ...a narciarz statystyczny i tak się nie kapnie bo pewnie tak musi być ;)

Powoli dojrzewam do serwisu domowego,ale to jest proces który musi trochę potrwać i zakiełkować w głowie :)

Na tak zadane pytanie czy ręcznie czy maszynowo....odpowiedz jest jedna JEŚLI KTOŚ JEŻDZI WIĘCEJ NIŻ TYDZIEŃ W SEZONIE TO TYLKO RĘCZNIE

Kąt krawędzi to 87 stopni i podniesienie 0,5 przy SL a reszta nart 88 i tak mam robione narty od kilku sezonów i wszystko jest ok :ok
Jak myślisz tak żyjesz....Dekalog FIS
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl
Fun

Fanatyk

Obrazki: 0
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 768 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy
Imię: Paweł
GG: 26362164
Narty: różne
Ulubiony stok: Tam gdzie biało...

Nieprzeczytany postprzez mitek » 01 wrz 2011, 19:48

Cześć
Nadal jest tu jakieś nieporozumienie chyba. Stan narty, jej przeznaczenie, charakter zużycia itd determinują zastosowane śroski i tu albo decydujemy sami (jak się na tym znamy) albo decyduje serwisant. Serwisant, który decyduje źle lub nie umie zdecydowac nie jest serwisantem tylko zwykłym złodziejem albo nędznym fachowcem.
Każdą nartę można przygotować na wiele sposobów założyć jej różne kąty w zależności od tego jak ma być użytkowana i przez kogo. Mnie to po prostu nie obchodzi bo od tego jest serwisant. Ja mówie jak narta bedzie użytkowana przez kogo itd a serwisant dobiera wartości smary itd. Od tego jest fachowcem a my sugerująć mu jakieś rozwiązania tylko wprowadzamy zamęt. Nie stosujmy więć uproszczeń, żę SL tyle a inne tyle bo tak nie jest a zależy to od wielu czynników.
Ze znanym mi fachowców mogę z czystym sumieniem polecić Janka Pielę - serwis na górce Szczęśliwickiej zwłaszcza jeżęli chodzi o przygotowanie nart do zawodów ewentualnie tzw przygotowanie celowe.
Pozdrawiam serdecznie

Za ten post autor mitek otrzymał podziękowanie od
Fun
mitek

Ekspert

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy
Imię: Mirosław
Narty: rózne
Ulubiony stok: ??

Nieprzeczytany postprzez Fun » 01 wrz 2011, 20:45

mitek napisał(a): Mnie to po prostu nie obchodzi bo od tego jest serwisant. Ja mówie jak narta bedzie użytkowana przez kogo itd a serwisant dobiera wartości smary itd. Od tego jest fachowcem a my sugerująć mu jakieś rozwiązania tylko wprowadzamy zamęt. Nie stosujmy więć uproszczeń, żę SL tyle a inne tyle bo tak nie jest a zależy to od wielu czynników.

Oczywiście że masz rację w zasadzie miałem to samo na myśli a Ty tylko to skondensowałeś ;) ...dobremu serwisantowi tylko wystarczy określić jakie przeznaczenie i dla kogo ma być narta a on ma fachowo dobrać zakres serwisu i nie musi na siłę strugać krawędzi lub przesadnie stosować drogie smary jeśli ktoś nie wybiera sie na zawody tylko na jazdę rekreacyjną...bo i tak ich ktoś nie wykorzysta a za to zapłaci bez sensu...i tu jest rola dobrego serwisu-nie cyganić tylko wykonać odpowiedni serwis narty.

mitek napisał(a):Ze znanym mi fachowców mogę z czystym sumieniem polecić Janka Pielę - serwis na górce Szczęśliwickiej zwłaszcza jeżęli chodzi o przygotowanie nart do zawodów ewentualnie tzw przygotowanie celowe.
Pozdrawiam serdecznie

Chyba najlepszy serwis w mieście,choć ja jakoś nie korzystałem bo zawsze jakoś nie po drodze,ale znajomy korzystał kilka razy i był bardzo zadowolony.
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl

Za ten post autor Fun otrzymał podziękowanie od
mitek
Fun

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez kaja45 » 02 wrz 2011, 05:57

Mitku oczywiście masz rację, porównanie tych dwóch metod serwisowych nie ma najmniejszego sensu, każda ma swoje plusy i minusy, poza tym obecnie technologia poszła tak do przodu, że w serwisie zawodowym tym na największym światowym poziomie maszyny są podstawą serwisu, a w końcowej fazie następuje ręczna korekta. Bez dobrej maszyny nie zrobimy solidnej bazy ze strukturą na zoli.

Następnie klasyfikacja wartości kątowych krawędzi do stylu jazdy oraz typu zastosowanej narty jest również nie na miejscu, choć Mitku Jan Piela na swojej stronie wkleił taką klasyfikację, w jednym z artykułów pisałem, że geometria krawędzi zależy od kilku czynników:
- naszych umiejętności
- klasy posiadanego sprzętu
- stylu jazdy
Reasumując wartości te będą dla każdego inne, więcej o ostrzeniu

poradnik młodego serwisanta - ostrzenie nart
Jacek

Za ten post autor kaja45 otrzymał podziękowania - 3
Fun, mitek, van
kaja45

Ekspert

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 21 razy
GG: 144335
Narty: Blizzard

Nieprzeczytany postprzez Fun » 02 wrz 2011, 13:07

Co tu dużo gadać Jacku...temat jest przez Ciebie opanowany dla mnie w stopniu profi ;) ....i bardzo dużo cennych informacji zawiera i widzę że rozwija się w dobrym kierunku.
Fun

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez van » 03 wrz 2011, 12:18

mitek napisał(a):Cześć
Nadal jest tu jakieś nieporozumienie chyba. Stan narty, jej przeznaczenie, charakter zużycia itd determinują zastosowane śroski i tu albo decydujemy sami (jak się na tym znamy) albo decyduje serwisant. Serwisant, który decyduje źle lub nie umie zdecydowac nie jest serwisantem tylko zwykłym złodziejem albo nędznym fachowcem.

Witam

Ok Mitku może pytanie nie było dość jednoznaczne, ale chodziło tylko o to by poznać w jaki sposób serwisujemy swój osobisty sprzęt narciarski , czy mamy preferencje do ręcznego czy maszynowego czy po prosty jest nam to obojętne i zostawiamy to w gesti serwisanta.

kaja45 napisał(a):Mitku oczywiście masz rację, porównanie tych dwóch metod serwisowych nie ma najmniejszego sensu, każda ma swoje plusy i minusy,

...nie chodził też o wykazanie wyższości jednej metody nad drugą ...reszta jak wyżej.

Pozdrawiam
van

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez kaja45 » 04 wrz 2011, 18:45

van napisał(a):
...nie chodził też o wykazanie wyższości jednej metody nad drugą ...reszta jak wyżej.

Pozdrawiam

Tak masz rację, porównywanie tych dwóch metod nie ma najmniejszego sensu, myślę, że dobrym rozwiązaniem do tego tematu było by umieszczenie stosownej ankiety, moja odpowiedź do twojego tematu to tylko serwis ręczny. :lol:
Jacek

Za ten post autor kaja45 otrzymał podziękowanie od
van
kaja45

Ekspert

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 21 razy
GG: 144335
Narty: Blizzard