Konserwacja nart

Smarowanie, ostrzenie, regeneracja, konserwacja, narzędzia

Konserwacja nart

Nieprzeczytany postprzez Fun » 28 lut 2011, 17:40

Sprzęt narciarski a w szczególności narty zużywają się i niszczą. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma prostymi czynnościami,które wpłyną na stan naszego sprzętu.

Jak dbać o ślizgi?

Robimy to za pomocą smaru nakładanego metodą na ciepło. Ze względu na nowoczesną strukturę nart, smarowanie nie powinno być wyłącznie powierzchniowe. Smar powinien wniknąć głęboko do środka ślizgu. Taki rezultat możemy osiągnąć poprzez odpowiednio długie smarowanie. Trzeba jednak uważać, żeby nie przegrzać ślizgu oraz by nie przypalić smaru.

Do smarowania potrzebujemy:

* smar(jest ich cała masa na rynku)
* żelazka z termostatem,
* dwóch imadeł,
* cykliny .

Narty odwracamy do góry ślizgami i zapinamy je w imadełka. Żelazko rozgrzewamy do temperatury, w której prasujemy nylon (jedna kropka) i przykładamy je do kostki smaru skapując ją na powierzchnię ślizgów. Następnie rozprowadzamy po całej powierzchni narty. Po tym procesie, „prasujemy” narty jeszcze przez ok. 2 minuty. Kontrolę temperatury narty najlepiej wykonać chwytając ją za boczne ścianki – powinny być one ciepłe, lecz krawędzie nie powinny parzyć ani być bardzo gorące. Na koniec przyda się cyklina, którą zbieramy nadmiar smaru z narty. Najlepiej wykonać tę czynność przed samym wyjściem na stok.
Ja osobiście to robię wieczorem a nie bezpośrednio przed wyjściem na stok,chociaż moi znajomi robią to na "gorąco" przed wyjściem :)

Natomiast po sezonie ja narty konserwuje w prosty sposób,który mi się sprawdza od lat, oprócz posmarowania nart w sposób, który już opisałem, czyśćmy narty z wierzchniej strony. Możemy użyć do tego wazeliny technicznej. Chodzi o to, by dobrze natłuścić całą nartę. Również czymś tłustym smarujemy buty i wiązania. Przy tych ostatnich, dobrze jest użyć jednak oryginalnych smarów w aerozolu ze specjalnymi aplikatorami pozwalającymi na dotarcie do wnętrza wiązań. Narty przechowujemy nie spięte i z dala od silnych źródeł ciepła.

Ostrzenie nart: samodzielnie czy u specjalisty?

Ostrzenie nart to czynność dość skomplikowana, żmudna i niezwykle precyzyjna. Dlatego najlepiej zostawić to profesjonalistom. Istnieją domowe metody, jednak nawet mały błąd może spowodować poważne kłopoty w czasie jazdy, łącznie z brakiem kontroli nad nartami i poważnym wypadkiem. Trzeba także pamiętać, by oddawać narty do ostrzenia wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebują - mianowicie, gdy po wejściu w skręt nie jesteśmy w stanie utrzymać linii skrętu. Powód to właśnie stępienie krawędzi. Zbyt częste ostrzenie może spowodować przedwczesne zużycie nart.Osobiście oddaje narty do ostrzenia do serwisu bo jest to pewna sztuka i nie chcę czegoś zepsuć i jesli ktoś nie czuję się na siłach to zrobić sam,proponuje tą wersję ;)

a jakie Wy macie sposoby na konserwację nart?
Jak myślisz tak żyjesz....Dekalog FIS
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl

Za ten post autor Fun otrzymał podziękowanie od
van
Fun

Fanatyk

Obrazki: 0
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 770 razy
Otrzymał podziękowań: 443 razy
Imię: Paweł
GG: 26362164
Narty: różne
Ulubiony stok: Tam gdzie biało...
Dni na nartach 2012/2013: 13
Dni na nartach 2013/2014: 12
Dni na nartach 2014/2015: 0

Reklama

Re: Konserwacja nart

Nieprzeczytany postprzez Cleo » 01 mar 2011, 23:11

ja się na tym nie znam,mój mąż zawozi tam gdzie trzeba i już :mrgreen: chociaż wiem że krawędzie muszą być ostre bo się lepiej jeżdzi.
Cleo

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0

Nieprzeczytany postprzez Quadro » 02 mar 2011, 09:59

generalnie staram się na koniec sezonu zabezpieczyć narty smarem(zalać ślizgi) i przesmarować krawędzie jakimś tłustym specyfikiem np.parafiną w płynie zawsze to coś.Nart też nie spinam rzepami,tylko stoją oparte o ścianę jedna obok drugiej i tak czekają na następny sezon.A w sezonie to po każdym dniu jazdy smaruje na zimno bo nie biorę całego warsztatu na wyjazd,a w domu na ciepło smarowanko i krawędzie do serwisu,bo aktualnie jestem na etapie nauki rzeżbienia krawędzi :mrgreen:
Obrazek
Quadro

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 216 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy
Imię: Piotr
Narty: Fischer SC
Ulubiony stok: Wierchomla

Nieprzeczytany postprzez wojacenty » 05 kwi 2011, 19:48

Po sezonie smaruję narty na gorąco, smar zostawiam na ślizgu, sprężyny w wiązaniach luzuję na 0 i tak narty sezonują.

Bardzo fajne porady serwisowe znalazłem przez Google poniżej podaję link może się komuś przydadzą :D

http://www.nartyserwis.pl

Za ten post autor wojacenty otrzymał podziękowanie od
van
wojacenty

Narciarz

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Imię: Wojtek
Narty: Dynastar Speed Omeglass

Nieprzeczytany postprzez Yankes » 05 kwi 2011, 21:13

Bardzo proste i dla każdego do wykonania w domowych warunkach to co pisze Wojtek,a ja jeszcze smaruje krawędzie zwykła parafiną apteczną,taka w płynie w butelce kupiona w aptece za jakieś 2 pln,a sezon wiosenno-letni narty stoją w zacienionym miejscu i raczej chłodnym żeby ślizgi nie wysychały i krawędzie są bez grama rdzy :)

P.S smarowanie na gorąco jest bardzo ważne!

oooo dopiero teraz zauważyłem Wojtku że śmigasz na Speed Omeglasach,może kilka słów o tej narcie byś kiedyś napisał?
Co dwie deski to nie jedna:)
Yankes

Fannatyk

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 193 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy
Imię: Mirek
Narty: K2 Apache,Salomon Crossmax W12
Ulubiony stok: W kolorze czerwono-czarnym

Nieprzeczytany postprzez van » 05 kwi 2011, 22:17

wojacenty napisał(a):Po sezonie smaruję narty na gorąco, smar zostawiam na ślizgu, sprężyny w wiązaniach luzuję na 0 i tak narty sezonują.

...świetnie :) , widzę że postępujemy tak samo :)
van

Fanatyk

Obrazki: 9
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 598 razy
Otrzymał podziękowań: 401 razy
Imię: Jacek
Narty: plastikowo-drewniane
Ulubiony stok: SkiArena Szrenica i wszystkie na których mogę pojeździć
Dni na nartach 2012/2013: 31
Dni na nartach 2013/2014: 19
Dni na nartach 2014/2015: 6

Nieprzeczytany postprzez wojacenty » 06 kwi 2011, 21:23

Yankes napisał(a):Bardzo proste i dla każdego do wykonania w domowych warunkach to co pisze Wojtek,a ja jeszcze smaruje krawędzie zwykła parafiną apteczną,taka w płynie w butelce kupiona w aptece za jakieś 2 pln,a sezon wiosenno-letni narty stoją w zacienionym miejscu i raczej chłodnym żeby ślizgi nie wysychały i krawędzie są bez grama rdzy :)

P.S smarowanie na gorąco jest bardzo ważne!

oooo dopiero teraz zauważyłem Wojtku że śmigasz na Speed Omeglasach,może kilka słów o tej narcie byś kiedyś napisał?

Co do nart mam rocznik 2006 chyba muszę sprawdzić, jeżeli chodzi o jazdę dla mnie super, są wymagające, przede wszystkim teren a dokładnie przygotowanie, popularny "beton" to dla nich raj, krawędź trzyma idealnie, są na tyle twarde, że przy mojej wadze 90 kg z małym hakiem nie klepią, idealnie jeżdża na krótkim i średnim skręcie, ja zastosowałem dodatkowo podkładkę pod wiązanie tzw. liftera co przyczyniło się do lepszego zakrawędziowania.
wojacenty

Narciarz

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez Fun » 06 kwi 2011, 22:26

dzięki Wojtku za opis nart...to zawsze jest u nas mile widziane,szczególnie że narty się zmienia co jakiś czas i ta wiedza jest cenna :) to może ten rocznik i model?
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl
Fun

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland
Dni na nartach 2013/2014: 12

Nieprzeczytany postprzez wojacenty » 07 kwi 2011, 18:48

Twoje zdjęcie to jest rocznik 06/07 a ja mam z rocznika 05/06
wojacenty

Narciarz

Flagi narodowe:
Poland

Nieprzeczytany postprzez Fun » 07 kwi 2011, 21:35

no tak ,ale te Twoje mają te same taliowanie i radius czyli pewnie zmiana kalkomanii na narcie i tyle :) ....a parametry jeśli nie te same to bardzo zbliżone...mówiąc krótko fajna slalomka :)
Fun

Fanatyk

Flagi narodowe:
Poland