Przygotowanie nowych nart.

Smarowanie, ostrzenie, regeneracja, konserwacja, narzędzia

Re: Przygotowanie nowych nart.

Nieprzeczytany postprzez Hrynisz » 30 paź 2013, 19:41

Witam ponownie !
Jako że posiadam już od sierpnia całą kolekcje deseczek to wypowiem się na temat ich stanu fabrycznego spox
D2 FIS GS miały na ślizgach bardzo twardy smar techniczny 8-) i tu duży + dla Atomica, jednak zawiodłem się co do przygotowania krawędzi bo były one w stanie 90*/0* :( myślałem że nie będę musiał haratać nowych desek a tu lipa :o
Ale przygotowałem je wg. zaleceń do GS 88*/0,5* i zobaczymy jak będzie :lol: SL robiłem na 87*/0,5* jak pojeżdżę to najwyżej zmienię spox ale myślę że będzie ok :hi
Sezon 13/14 był krótki ...
za krótki :/
Hrynisz

Fannatyk

Obrazki: 20
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy
Imię: Kamil
Narty: Rossignol Hero GS factory 195cm razy dwa ;)
W trakcje poszukiwania SL
Ulubiony stok: Arłamów, Laworta, Przemyśl, Gromadzyń, Rusinowa polana, Krompachy, Kluszkowce, Wierchomla, Zieleniec, Góra Kamieńsk, Druskienniki
Dni na nartach 2012/2013: 83
Dni na nartach 2013/2014: 78
Dni na nartach 2014/2015: 3

Reklama

Nieprzeczytany postprzez Fun » 14 lis 2013, 21:21

Książkowo GS 88/0,5 i na pewno będzie git,bo liczy się przede wszystkim raider,a Ty Kamilu z tym raczej nie masz problemu ;) ....tylko kiedy ten śnieg :whistle
Jak myślisz tak żyjesz....Dekalog FIS
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl
Fun

Fanatyk

Obrazki: 0
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 768 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy
Imię: Paweł
GG: 26362164
Narty: różne
Ulubiony stok: Tam gdzie biało...
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0
Dni na nartach 2014/2015: 0

Nieprzeczytany postprzez kaja45 » 03 paź 2014, 18:44

Trochę odkurzę temat, napisałem mały poradnik jak przygotować nowe narty do jazdy

Nowa narta wymaga wykonania na niej kilku podstawowych czynności serwisowych, a mianowicie:

1. Usunięcie ze ślizgu specjalnego środka (smaru technicznego) zabezpieczającego ślizg przed utlenianiem, chodzi o to, że narty w sklepie mogą leżeć kilka miesięcy, a nawet lat i jakby ten ślizg wyglądał po upływie takiego czasu, czy kupilibyście narty z białoszarawym nalotem na ślizgu ?
2. Naostrzenie krawędzi dolnej i bocznej narty na zadany kąt, oczywiście krawędzie nart są przez producenta naostrzone na jakieś kąty, ale jakie tego nie wiemy z reguły musimy sprawdzić na jakie, bo producent takowych informacji nie podaje, a i szkoda.
3. Przesmarowanie ślizgów smarem najlepiej metodą na gorąco.
4. Wyregulowanie wiązań (siły wypięcia skala DIN) co jest bardzo ważne, bo ten czynnik decyduje o naszym bezpieczeństwie (niekontrolowane wypięcie narty podczas jazdy lub niewypięcie podczas jakiegoś upadku).

Jeżeli chodzi o szczegóły http://www.remsport.pl/przygotowanie-nowych-nart-do-jazdy-n-46.html
Jacek
kaja45

Ekspert

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 21 razy
Imię: Jacek
GG: 144335
Narty: Blizzard

Nieprzeczytany postprzez WW » 06 paź 2014, 08:56

kaja45 napisał(a):4. Wyregulowanie wiązań (siły wypięcia skala DIN) co jest bardzo ważne, bo ten czynnik decyduje o naszym bezpieczeństwie (niekontrolowane wypięcie narty podczas jazdy lub niewypięcie podczas jakiegoś upadku).

Na poczatku pochwale się, że zrobiłem dokładnie tak jak radzisz z nowymi nartami tyle, że nie sam a oddałem narty do polecanego na forum serwisu.
Mam jednak pytanie, jeśli chodzi o nastawy wiązań.
Jak mi wyliczyli z wagi i umiejętności - ważę rano 110 kg + z 10 kilo na ciuchy i buty. Razem ok. 120 kg :oops:
Serwis ustawił mi wiązania - Markery MX14 - na 14 na 16 stopniowej skali.
Z uwagi na uszkodzone kolano zmniejszyłem nieco nastawy na próbnej jedzie. Ponieważ trzymały doskonale, jeszcze zmniejszyłem i tak, aż doszedłem do 5! Niżej się nie da.
Na tak nastawionych wiązaniach przejeździłem cały sezon i ani razu narta się nie wypięła. Ręką bez problemu, lekkim naciskiem da się wypchnąć but z wiązania, ale na stoku, w czasie jazdy, nigdy się nie wypinają.
Co jest nie tak?
Pozdrawiam
WW
WW

Przyjaciel

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Imię: Wojtek
GG: 978858
Narty: Są: K2 Bolt 186 cm.
Ulubiony stok: Dolomity, Sella Ronda.

Nieprzeczytany postprzez kaja45 » 06 paź 2014, 09:03

Nastaw 5 jest bardzo niski i ryzykowny, biorąc również pod uwagę Twoją kontuzję i wagę, która sama już wymusza większy nastaw, z drugiej strony 14 na skali to już duża przesada, nie wiem czym się oni sugerowali, na prawidłowy zależy od wielu czynników:

waga narciarza
styl jazdy
umiejętności
przebyte urazy
buty i ich sztywność
rodzaj nart
Jacek
kaja45

Ekspert

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 21 razy
Imię: Jacek
GG: 144335
Narty: Blizzard

Nieprzeczytany postprzez WW » 06 paź 2014, 09:15

Dzięki za odpowiedź.
Mnie jednak mniej interesuje, dlaczego oni tak ustawili.
Ważniejsze jest, dlaczego przy ustawieniu najniższej mozliwej nastawy, facetowi 120 kg narty się nie wypinają podczas jazdy?.
Podkreślam, że kilkukrotnie sprawdzałem wiązania, uderzając czubkiem narty pod kątem o twardy śnieg i wiązanie natychmiast wypina but tak lekko, że ja prawie tego nie czuje! Natomiast w czasie jazdy trzyma?
Pozdrawiam
WW
WW

Przyjaciel

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Imię: Wojtek
GG: 978858
Narty: Są: K2 Bolt 186 cm.