Może kogoś zainteresuje.

Wypadki na stoku, leczenie, rehabilitacja

Może kogoś zainteresuje.

Nieprzeczytany postprzez WW » 31 sty 2013, 10:32

Materiały ze strony sklepu presto.pl. - może komuś się przydadzą.

Narciarstwo i snowboard dostarczają emocji oraz dużej dawki adrenaliny związanej z podejmowanym ryzykiem. Od wielu lat, nie tylko w Polsce, toczy się spór o to, która dyscyplina jest bezpieczniejsza. Debaty między snowboardzistami, a narciarzami są zawsze bardzo gorące, a przytaczane argumenty najczęściej opierają się na silnych wewnętrznych przekonaniach, z którymi dyskutuje się bardzo trudno. Ze strony snowboardzistów padają stwierdzenia że narty są bardziej niebezpiecznie bo używa się większej ilości sprzętu, dwie narty i dwa kijki podczas upadku zwiększają prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń. Narciarze przekonują, że to snowboard jest niebezpieczniejszy, ponieważ przy upadku deska nie wypina się. Ciało jest ułożone w określonej pozycji i trudno jest bronić się przed odniesieniem kontuzji.

Naukowcy o bezpieczeństwie
Ciekawym głosem w tej dyskusji jest artykuł Snowboarding Injuries: Trends Over Time and Comparisons With Alpine Skiing Injuries, opublikowany 20 stycznia 2012 na stronie The American Journal of Sports Medicine. Naukowcy przeanalizowali przypadki kontuzji leczonych w klinice narciarskiej w Vermont, analizą objęto dane z 18 sezonów (1988-2006) zwierające obszerne informacje na temat charakteru obrażeń, demografii oraz doświadczenia narciarzy i snowboardzistów, którzy odnieśli obrażenia. Szczególnie interesującym aspektem badania było określenie różnic w rodzaju kontuzji odnoszonych przez narciarzy i snowboardzistów oraz zależność wypadków od czynników takich jak: wiek, doświadczenie i płeć. Wskaźnik dla wszystkich urazów wśród snowboardzistów wyniósł 345, a dla narciarzy 400, co według przyjętej metodologii badań oznacza, że częściej kontuzjom ulegali wielbiciele deski. Najczęstszym typem kontuzji, których doznawali snowboardziści były urazy nadgarstka (27,6% wszystkich obrażeń). Narciarze najczęściej ulegali kontuzji więzadła krzyżowego przedniego (17,2 % wszystkich obrażeń narciarskich). Najpopularniejsze typy urazów na snowboardzie to kontuzje nadgarstka, barku, tkanek miękkich, kostki, złamania i zwichnięcia obojczyka. W wypadkach na nartach dochodzi przede wszystkim do skręceń i kontuzji stawu kolanowego, uszkodzeń więzadeł, stłuczenia kończyn dolnych oraz złamania kości piszczelowej.
Według autorów opracowania wśród snowboardzistów ulegających wypadkom przeważają osoby młode i niedoświadczone. Analiza materiałów wykazała również, że kobiety częściej ulegają wypadkom niż mężczyźni.
Na podstawie badań można pokusić się o stwierdzenie, że w dyskusji o bezpieczeństwie racje narciarzy i snowboardzistów ważą tyle samo. Charakter obrażeń odnoszonych podczas jazdy pokazuje, że zależą on najbardziej od ułożenia ciała, typowego dla tych dyscyplin.

Jedynie słuszne wnioski nie istnieją
Przywołany przykład bardziej naukowego podejścia do tematu pokazuje, że problem jest podejmowany na różnych poziomach, wychodząc daleko poza spory toczone na forach internetowych czy w bezpośrednich spotkaniach. Jednak nie można zapominać, że to tylko jeden z aspektów szerokiej debaty. W zależności od aktualnego zapotrzebowania pojawiają się badania dowodzące, że to snowboard jest bezpieczniejszy. Potem pojawiają się kolejne, kwestionujące poprzednie.
Dla każdego wielbiciela sportów zimowych, a zwłaszcza osób początkujących, wprowadza to duży zamęt. W chaosie sprzecznych ze sobą argumentów mieszają się głosy naukowe, popularnonaukowe, indywidualne przekonania i doświadczenia. A głosów tych słuchają ci, którzy mają realną władzę umożliwiającą narzucanie konkretnych rozwiązań, oczywiście dla naszego dobra.

Zakazy receptą na poprawę bezpieczeństwa?
Pomysły na zmniejszenie liczby nieszczęśliwych wypadków na stokach idą raczej w kierunku wprowadzania regulacji prawnych. Przeciwnicy tego kierunku zmian ripostują, że uprawianie sportu na każdym poziomie zaawansowania niesie ze sobą ryzyko wypadku, które jest po prostu integralną częścią każdej dyscypliny. Jednak górę zdają się brać zwolennicy kodyfikowania każdego zachowania. Pół biedy jeżeli propozycje pewnych ograniczeń padają ze strony ludzi doświadczonych, ratowników górskich, instruktorów. Prawdziwą zmorą dla sportów zimowych mogą stać się rozwiązania pisane na kolanie, przez osoby które nie odróżniają deski snowboardowej od kijka narciarskiego

Jak się bronić?
Warto przyjąć za pewnik, że w kwestiach bezpieczeństwa najwięcej zależy od nas. Trzeba po prostu podjąć wszelkie dostępne środki ostrożności. Kontuzje i wypadki po prostu się zdarzają, a nam pozostaje jedynie zdrowy rozsądek, dzięki któremu minimalizujemy zagrożenie. Tylko wtedy będziemy mogli zachować swobodę działania na stoku i nie spadnie na nas lawina paragrafów, przepisów, rozporządzeń czy zakazów.
Pozdrawiam
WW

Za ten post autor WW otrzymał podziękowanie od
bubis
Avatar użytkownika
WW

Przyjaciel
 
Posty: 229
Obrazki: 0
Dołączył(a): 31 maja 2012, 14:56
Lokalizacja: Łódź
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Imię: Wojtek
GG: 978858
Narty: Są: K2 Bolt 186 cm.
Ulubiony stok: Dolomity, Sella Ronda.
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0
Dni na nartach 2014/2015: 0

Reklama

Re: Może kogoś zainteresuje.

Nieprzeczytany postprzez Stylion_pl » 17 lut 2014, 17:46

Dzięki za przydatny artykuł,uważa że takie ogólne rady są zawsze w modzie zarówno dla początkujących ja k i tych nieco bardziej zaawansowanych użytkowników narciarstwa. O kontuzje nie jest trudno,lepiej ich unikać i zapobiegać.
Avatar użytkownika
Stylion_pl

Narciarz
 
Posty: 29
Dołączył(a): 12 lis 2012, 18:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0
Dni na nartach 2014/2015: 0

Re: Może kogoś zainteresuje.

Nieprzeczytany postprzez tarnak » 12 gru 2014, 10:47

Faktycznie przydatne porady, jako początkujący o niektorych rzeczach nie mialem pojecia. Dzieki!
Avatar użytkownika
tarnak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 11 gru 2014, 14:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0
Dni na nartach 2014/2015: 0


Powrót do Urazy i kontuzje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cookie solution