Buty narciarskie

Dobór sprzętu. Co i gdzie kupić.

Buty narciarskie

Nieprzeczytany postprzez van » 10 mar 2011, 01:24

Dobór butów narciarskich

Wybór i kupno odpowiednich butów narciarskich nie jest sprawą łatwą i należy podejść do tego bardzo poważnie, nie lekceważąć małych niuansów które w przyszłośći mogą urosnąć do dużych problemów powodująć nasz dyskonfort w jeździe na nartach lub całkowice zdyskwalifikować wybrany przez nas model buta. Buty narciarskie są tak samo ważnym elementem sprzętu narciarskiego jak narty, a w mojej opini najważniejszym. To właśnie but jest łącznikiem nogi z nartą i to on przekazuje nartą wszystkie nasze polecenia, czy dany skręt ma byc długi czy krótki, spokojny czy dynamiczny. Nie sugerujmy się modą, kolorem, napisami, bajerami, sugestiami znajomych, buty kupujemy dla siebie i to nasze odczucia i oczekiwania są najważniejsze, bo dobrze dobrany but będzie służył nam przez kilka sezonów. Buty powinny być dobrane przede wszystkim do naszych umiejętności i stylu uprawianego narciarstwa, także dobieranie butów powinniśmy zacząć od szczerego odpowiedzenia sobie na pytania: jak jeździmy i jakim stylem i nie oszukiwać samych siebie bo wtedy jazda na nartach będzie męką a ma przecież przynosić niezrównaną przyjemość. Najczęściej popełnianym błędem przy zakupie jest wybór za dużych butów bo musza być wtedy mocno spinane klamrami, co powoduje punktowe uciski, kłopoty z krążeniem, drętwienie i marznięcie stóp. Poszukajmy sklepu który dysponuje dużym wyborem towaru, powinien dysponować tabelą rozmiarową-szablonem, nierzadko kilku producentów, ponieważ czasami rozmiar buta jednej firmy nie odpowiada rozmiarowi innej firmy. Nie należy się przejmować żę spędzimy w sklepie kilka godzin, ponieważ w każdej przymierzanej parze butów powinniśmy pochodzić przynajmniej 15-20 minut i każdy profesjonalny sprzedawca to zrozumie. Przymierzaj buty mając na nogach skarpety narciarskie.Pamiętaj że w różnych rodzajach butów nie tylko jednego producenta ale i innych możemy mieć tę samą twardośc-flex a wystąpi różna szerokość buta i wysokość podbicia, najwęższe będą buty sportowe gdzie nie jest ważny komfort a precyzja przekazywania impulsu zaś szersze modele zapewnią lepszy komfort. Pierwsze wrażenie po założeniu butów (w niezapiętych klamrach) stojąc w pozycji wyprostowanej powinno być takie że buty są nam za ciasne dopiero po zapięciu butów i oparciu się na językach pięta lekko cofa się do tyłu na swoje miejsce. Jeśli palce nie są dociśnięte do przedniej ściany skorupy tylko ją lekko muskają i ucisk wywierany na stopy jest równomierny w całej objętości buta oraz pięty pozostają nieruchome to buty mamy dopasowane, jeśli coś jest nie tak musimy szukać dalej. Proces właściwego doboru butów jest długi i skomplikowany, należy uzbroić się w cierpliwość, przymierzać kilka czasem kilkanaście par aż w końcu znajdziemy idealne dla siebie. Jak juz znajdziemy odpowiednie buty zapoznajmy sie, jak działają zamontowane w nich regulacje (canting, spojler, mikroregulacje,ski-walk itd.)

Indywidualne dopasowanie butów w serwisie Marcina Szafrańskiego

Jak to jest zrobione-buty narciarskie
van

Fanatyk

Obrazki: 9
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 586 razy
Otrzymał podziękowań: 399 razy
Imię: Jacek
Narty: plastikowo-drewniane
Ulubiony stok: SkiArena Szrenica i wszystkie na których mogę pojeździć
Dni na nartach 2012/2013: 31
Dni na nartach 2013/2014: 19
Dni na nartach 2014/2015: 6

Reklama

Re: Buty narciarskie

Nieprzeczytany postprzez Fun » 12 mar 2011, 09:52

U mnie zakup butów wygląda w ten sposób:w sklepie biorę kilka par butów w numeracji odpowiadającej mojej stopie w warunkach "cywilnych" tzn że buty narciarskie przymierzam w tej numeracji co pantofle,adidasy czy inne kapcie :D ....nie stosuje metody "wezmę o jeden numer większe będą cieplejsze :shock: nie,nie to droga do nikąd.
W sklepach są specjalne miarki do stopy,ale ja mam wypróbowany sposób...zakładam but i jak delikatnie czuję dużym palcem czubek buta to jest OK,dopiero jak przybiorę pozycję narciarską,czyli ugięcie kolan i stawu skokowego,pięta nieznacznie wędruje do tyłu i już nie czuję się czubka butów.

Na zasadzie selekcji wybieram 4-5 butów do przymierzenia,dokładnie je zapinam i robię kilka kroków po sklepie,to już mi daje obraz czy dany but jest dopasowany czy już go na wstępie odrzucić.Proszę sprzedawcę o karteczkę i długopis i robię 2-3 zdaniową notatkę z wrażeń...może to jest w pewnym sensie śmieszne,ale po 5 parach butów to nieraz zaciera się obraz,które gdzie mnie np uciskały czy obcierały.

Biorę następnego buta i ta sama technika...po przymiarce tych 4-5 butów wybieram faworyta i proszę o drugi but...spinam klamry i chodzę znów po sklepie 3-4 minuty i siadam w tych butach i siedzę jeszcze 3-4 minuty.Kupuję buty z zaznaczeniem że mogę je w określonym terminie oddać...nigdy nie ma z tym problemów...można je oddać w ciągu kilku dni to zależy od sklepu.

W domu dopiero zaczyna się część główna zakupu....zakładam buty po pewnym rozgrzaniu się buta dopinam klamry mocniej,wcześniej je regulując.Siedzę w butach ok godziny przed TV,co jakiś czas delikatnie chodząc po domu(uwaga na parkiet) testując je po kątem ucisków,obtarć itp....po takim teście jestem na 80% pewny że dokonałem dobrego wyboru...dlaczego na 80%?....bo te 20% zweryfikuje stok narciarski,który jest bezlitosny dla wcześniejszych testów ;)

UWAGA! Bardzo ważna wskazówka do wstępnych przymiarek w sklepie zakładam skarpetę narciarską,co nie jest bez znaczenia(kupujący z boku trochę patrzą sie jak na wariata :mrgreen: )....w domu również zakładamy skarpetę narciarską.
Jak myślisz tak żyjesz....Dekalog FIS
Ośrodki narciarskie w których byłem: Stubai , Livigno , Saalbach , Maso Corto , Kaprun , Zell am See , Mlode Buky , Rohace Spalena , Białka Tatrzańska, Szczyrk, Nowa Osada, Wisła , Korbielów , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Wierchomla , Oravice , Chopok , Łomnica Tatrzańska , Splinderowy Młyn , Zuberec , Habovka , Hinterglemm , Leogang , Karpacz , Zieleniec , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Zawoja , Rabka , Krynica Górska , Słotwiny.Ośrodki narciarskie w których bym chciał być: Kronplatz , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Cortina , Sulden , Cervinia , Zermatt , Samnaun ,St Moritz , Kappl , Espace Killy , Val Thorens , Les Deux Alpes , Tignes , i całe Dolomity czego życzę wszystkim fanom narciarstwa ....SkiTime.pl

Za ten post autor Fun otrzymał podziękowanie od
bsz004
Fun

Fanatyk

Obrazki: 0
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 768 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy
Imię: Paweł
GG: 26362164
Narty: różne
Ulubiony stok: Tam gdzie biało...
Dni na nartach 2012/2013: 0
Dni na nartach 2013/2014: 0
Dni na nartach 2014/2015: 0

Nieprzeczytany postprzez bsz004 » 16 maja 2011, 18:20

technika kupowania bardzo podobna...
ostatnie nordic-ki wybierałem coś około 2 tygodnie...
jeżeli po 15-20 minutach zaczyna cierpnąć noga - wziąć inne
nie należny szaleć z fleksem... na początek wystarczy 50-60...
jak już złapiesz [ czyli 2-3 sezony] to najbardziej optymalny na wyjazdy to 80-100: poszalejesz i nie będą boleć nogi
do szaleństwa: 110 w górę ale kończy się wygoda
rossignol: na wąskie stopy
atomic: całkiem wygodny[ prawie kupiłem ale kuzyn kupił podobne w kolorze i odpuściłem ;-) ]
fischer: też
nordica: idealne dla mnie ale nie jeżdżę w ustawieniu 130[ jak się nie poruszałem to cierpła stopa] tylko 110[ mocniej spinam]
obowiązkowa skarpeta narciarska:-)
bsz004

50

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy
Imię: Tom
Narty: Atomic RACE SL TI 163
Fischer RC4 WC SC 170
Ulubiony stok: nasłoneczniony, lekko zmrożony :-)
Dni na nartach 2012/2013: 8

Nieprzeczytany postprzez Yankes » 16 maja 2011, 19:57

Takie Nordicy ma mój kumpel,super Ci spasowały kolorystycznie ze spodniami :ok i też jest bardzo zadowolony.
Co dwie deski to nie jedna:)
Yankes

Fannatyk

Obrazki: 0
Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 186 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy
Imię: Mirek
Narty: K2 Apache,Salomon Crossmax W12
Ulubiony stok: W kolorze czerwono-czarnym

Nieprzeczytany postprzez Starnol89 » 11 sty 2013, 14:14

Miał ktoś do czynienia z butami nordica sportmachine fx flex regulowany 80-90 ?
Starnol89

Narciarz

Flagi narodowe:
Poland
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Imię: Paweł
GG: 17920019
Narty: salomon crossmax W12
Ulubiony stok: czyrna-solisko , Pilsko,

Nieprzeczytany postprzez Stylion_pl » 17 lut 2014, 17:45

Co dokładnie chcesz wiedzieć na ich temat? Bo tak się szczęśliwie składa,że kolega posiada właśnie te buty i chętnie odpowiem,pomogę. Z tego co wiem to są jak najbardziej godne uwagi.
Stylion_pl

Narciarz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Powrót do Porady